Szczotkowanie
Czym jest szczotkowanie?
Zabiegiem, na który każdy z nas może sobie pozwolić. Może być chwilą relaksu, dodatkowym etapem w codziennej pielęgnacji lub po prostu stylem życia, gdyż każdy przecież dba o własne zdrowie. Szczotkowanie jest prostym sposobem na poprawę wyglądu, samopoczucia i zdrowia.
Po co szczotkować ciało?
Przede wszystkim dla naszego zdrowia. Regularne szczotkowanie zapewni samooczyszczanie naszego organizmu dzięki odblokowywaniu porów, stymulacji krążenia limfy oraz krwi. Kluczowym efektem jest pozbycie się rozstępów, cellulitu, oraz uzyskania pięknego koloru zdrowej i zadbanej skóry dzięki funkcji peelingującej.
Która z nas o tym nie marzy?
Wystarczą trzy minuty szczotkowania rano, aby dać Ci energię na resztę dnia i kilka minut wieczorem, byś poczuła się rozluźniona i zrelaksowana przed snem. Dodatkowo na tak wyszczotkowaną skórę nałożone kosmetyki działają najlepiej.
Zalety szczotkowania
Efekty szczotkowania ciała są widoczne już po kilku zabiegach, co spowoduje, że pokochasz nasz produkt od samego początku. Możesz spokojnie odstawić inne peelingi i kremy nawilżające – nasze szczotki zapewnią Ci jedno i drugie! Ważnym czynnikiem wpływającym na twoje samopoczucie jest redukcja wrastających włosków, co sprawi, że poczujesz się jeszcze bardziej pewna siebie.
Użytkowanie
Szczotkowanie ciała wykonujemy kierując się od stóp do dekoltu ruchami dół-góra. Ważne jest, aby masaż był przyjemny, a nacisk nie za mocny – nie chcemy podrażnić skóry, tylko poprawić krążenie. Po kilku użyciach będziesz wiedział(a) jaki nacisk jest odpowiedni dla Ciebie.
Brzuch masujemy ruchami okrężnymi zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Następnie przechodzimy do dłoni. Tu prostymi ruchami poruszamy się od palców w kierunku ramienia. Następnie przechodzimy do szyi i tu wykonujemy ruchy od szyi w kierunku klatki piersiowej, gdzie poruszamy się okrężnymi rucham omijając okolice sutków. Miejmy na uwadze, że niektóre rejony naszej skóry wymagają mocniejszego nacisku, niektóre zaś musimy potraktować bardziej delikatnie – uda, nogi i pośladki nieco mocniej – brzuch, okolice dekoltu i piersi delikatniej. Cały czas jednak pamiętamy o tym, by dostosować nacisk do własnych potrzeb – masaż ma być przyjemnością.
Jak dbać o szczotkę?
Szczotka do masażu na sucho – taką szczotkę należy umyć delikatnym mydłem raz w tygodniu i zostawić do wyschnięcia włosiem do dołu. Unikać kontaktu z źródłami intensywnego ciepła, aby zapobiec popękania szczotki.
Szczotka do masażu na mokro – po zakończonym zabiegu należy przepłukać szczotkę i zostawić do wyschnięcia włosiem do dołu. Unikać kontaktu z źródłami intensywnego ciepła, aby zapobiec popękania szczotki.
Szczotki do masażu z rączką – po umyciu szczotki wieszamy do wyschnięcia za sznureczek lub włosiem do dołu. Unikać kontaktu z źródłami intensywnego ciepła, aby zapobiec popękania szczotki.
Szczotkowanie, a sauna
Jeśli jesteś miłośnikiem saunowania lub dopiero się do tego przymierzasz – mamy coś dla ciebie! Szczotkowanie ciała przed sauną zapewni Tobie i Twojej skórze maksymalne wykorzystanie właściwości sauny. Jak to osiągnąć? Nic prostszego, wystarczy krótki masaż ciała na krótko przed wejściem do sauny i gotowe. Twój martwy naskórek zostanie złuszczony, dlatego dobrze jest umyć ciało przed skorzystaniem z łaźni. Dobrze zrobiony masaż zapewni Ci pobudzenie krążenia, a dzięki pozbyciu się martwego naskórka, twoja skóra będzie miała ułatwione zadanie w saunie. Ważne jest, aby na tak przygotowaną skórę nie aplikować żadnych olejków, balsamów, czy innych kosmetyków, gdyż chcemy, aby skóra mogła oddychać i swobodnie pozbywała się toksyn z naszego organizmu. Po zakończonym saunowania zalecamy zimny prysznic, ale odradzamy stosowania kosmetyków bezpośrednio po wyjściu z sauny – dajmy naszej skórze ochłonąć i się wypocić. Pamiętaj o uzupełnieniu utraconej wody.
Przeciwwskazania szczotkowania
Przeciwwskazaniem są choroby skóry takie jak łuszczyca, trądzik, świeże blizny, stany zapalne skóry, rany, podrażnienia, czy żylaki. Należy również omijać wszelkie znamiona i pieprzyki na skórze. Jeśli masz skórę skłonną do pękania naczynek lepiej wybierz szczotkę z miękkim włosiem. Jeśli masz jakieś obawy, najlepiej skonsultuj to z dermatologiem lub flebologiem.
Kobieta w ciąży
Jeśli jesteś w ciąży i martwisz się o to, że będziesz musiała przerwać zabiegi szczotkowania ciała lub nie możesz wypróbować go po raz pierwszy – nic straconego! Szczotkowanie ciała nie musi Cię omijać nawet w najpiękniejszych chwilach. Jeśli jednak ciąża jest zagrożona lub istnieje ryzyko poronienia nie zalecamy używania szczotek. Najlepiej oczywiście skonsultować to wcześniej z lekarzem.
Kobiety w ciąży powinny unikać szczotkowania brzucha, zwłaszcza w zaawansowanej ciąży. Ważne jest również, aby stosować do tego szczotki z miękkim włosiem. Szczotkowanie nie powinno zostawiać po sobie siniaków lub podrażnień, jedynie lekkie zaczerwienienia. Jeśli jednak tak jest oznacza to, że podczas szczotkowania za mocno dociskasz szczotkę do ciała i należy zmniejszyć nacisk.
Rehabilitacja
Szczotkowanie ciała jest zabiegiem, które wzmacnia mechanizmy obronne ciała i poprawia krążenie. Jest to efekt szczególnie pożądany u osób, które mają ograniczoną aktywność ruchową lub są całkowicie jej pozbawione. Szczotki mają zastosowanie w terapii dotykowej z zaburzeniami integracji sensorycznej, u dzieci z autyzmem,